Välj sektion: Startsidan Löpning Damfotboll Herrfotboll Ungdomsfotboll Skidor Tennis

Nya Sköldingevarvet

datum: lördag 1 maj 2010
väder:  mulet, med frisk vid 
temperatur: 12-14 grader

 

Flickor 7 och yngre, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Cecilia Ankarsfjord-Lundin  IFK Strängnäs  4.29*
 2  Elsa Karlsson  Forssa IK  5.27
 3  Clara Högqvist  6.23
       
       
 

Pojkar 7 och yngre, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Alexander Kölvall  Flens FS  5.11
 2  Isak Andersson -06  Sköldinge IF  10.09
 3  August Siverskog -07  Sköldinge IF  10.48
 
       
       
 

Flickor 9, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Clara Friis -01   Flens FS  4.31
 2  Felicia Ljung -01  Flens FS  4.37
 3  Ida Andersson  Katrineholm  4.44
 4  Elin Huhta -01  Flens FS  5.08
 5  Klara Lauridsen  Sköldinge IF  5.56
 6  Ellen Peterzen  Sköldinge IF  6.22
 7  Erika Grahn  Sköldinge IF  6.37
       
       
 

Pojkar 9, 900m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Alfons Carneling  Forssa IK  4.06
 2  Albin Malmberg  Flens FS  4.25
 3  Benjamin Kivijärvi  Flens FS  4.58
 4  Sebastian Kapell -02  Flens FS  5.06
 5  Robin Larsson  Flens FS  5.23
       
       
 

Flickor 11, 1,7 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Louise Svensson  Flens FS  7.51
 2  Moa Sporrenklint  Flens FS  8.08
 3  Emma Andersson  Sköldinge IF  8.29
 4  Anna Ankarfjord-Lundin  IFK Strängnäs  9.05
       
       
 

Pojkar 11, 1,7 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Lucas Johansson  Floda IF  8.53
 
       
 

Flickor 13, 2,5 km

 
Plac Namn Förening Ti0d
 1      
 2      
 3      
       
       
 

Pojkar 13, 2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Jakob Andersson  Sköldinge IF  12.03
 2  Dennis Carneling  Forssa IK  15.07
       
       
 

Flickor 15   2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1    
 2    
       
       
 

Pojkar 15    2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Andreas Jansson  SLK Oxelösund  8.57
       
       
 

Damer  5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Cecilia Norrbom  Spårvägen  19.28
 2  Katarina Eriksson  Hargs BK Runners  21.31
 3  Katarina Nyberg  Katrineholm  29.52 
 3  Annelie Gustafsson  Katrineholm  25.52
       
       
 

Herrar  5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Robin Leandersson  Malmö AI  15.46*
 2  Patrik Jansson  Katrineholm  16.14
 3  Erik Norrbom  Turebergs FK  17.12
 4  Marcus Carlsson  SLK Oxelösund  17.25
 5  Patrick Claesson  Enhörna IF  18.28
 6  Lars Emanuelsson  HQ Elektronik  18.34
 7  Roger Sten  SLK Oxelösund  18.46
 8  Per-Olof Åberg  Vilsta IK  18.51
 9  Auvo Kulppi  SLK Oxelösund  19.29
 10  Ronnie Eriksson  Hargs BK Runners  19.29
 11  Michael Petersson  Vrena IF  19.43
 12  Tommy Karlsson  Forssa IK  20.01
 13  Patrik Pettersson  IFK Strängnäs  20.09
 14  Leif Claesson  Enhörna IF  20.13
 15  Anders Lundin  IFK Strängnäs  20.29
 16  Tim Yngesjö  Vrena IF  21.12
 17  Jakob Eklund  IFK Strängnäs  21.41
 18  Mats Ehrnebo  Forssa IK  23.27
       

*=nytt banrekord
**=tangerat rekord

resultat  Sköldingevarvet 2008
resultat  Sköldingevarvet 2009