Välj sektion: Startsidan Löpning Damfotboll Herrfotboll Ungdomsfotboll Skidor Tennis

Nya Sköldingevarvet

datum: fredag 1 maj 2009
väder:  strålande solsken (nästan ingen vind) 
temperatur: 19-21 grader

 

Flickor 7 och yngre, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Cecilia Ankarsfjord-Lundin  IFK Strängnäs  4.51*
 2  Elsa Karlsson  Forssa IK  5.31
 3  Jasmine Österberg  Sköldinge IF  5.32
 4  Emma Byström  Forssa IK  6.01
 5  Frida Holgersson  Forssa IK   6.51
       
       
 

Pojkar 7 och yngre, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Albin Malmberg -02  Flens FS  4.31*
 2  Benjamin Kivijärvi  Flens FS  4.47
 3  Sebastian Kapell  Flens FS  4.48
 4  Ruben Edlund  Sköldinge IF   5.08
 5  Hampus Sandman  Sköldinge IF  5.55
 6  Einar Edlund  Sköldinge IF  7.32
       
       
 

Flickor 9, 900 m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Felicia Ljung -01  Flens FS  4.03
 2  Clara Friis -01  Flens FS  4.04
 3  Emma Andersson  Sköldinge IF  4.06
 4  Kajsa Sten  SLK Oxelösund  4.19
 5  Ida Andersson  Katrineholm  4.24
 6  Maja Hansson  Forssa IK  4.47
 7  Elin Huhta -01  Flens FS  4.50
 8  Rebecca Byström  Forssa IK  4.54
 9  Anna Ankarfjord-Lundin  IFK Strängnäs  4.55
 10  Hanna Eriksson  Sköldinge IF  4.57
 11  Elin Holgersson  Forssa IK  5.04
 12  Tora Nicander  Sköldinge IF  5.15
 13  Klara Lauridsson  Sköldinge IF  6.09
 14  Erika Grahn  Sköldinge IF  6.50
       
       
 

Pojkar 9, 900m

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Alex Ward  Värmbol  3.45
 2  Lukas Johansson  Floda IF  3.58
 3  Filip Blom -01  Flens FS  3.59
 4  Alfons Carneling  Forssa IK  4.05
 5  David Nordensköld -01  Flens FS  4.09
 6  Simon Michell -00  Flens FS  4.15
 7  Edvard Karlsson -01  Flens FS  4.24
 8  Jakob Johansson -01  Flens FS  4.46
 9  Willy Robertsson-Löthman  Sköldinge IF  6.09
       
       
 

Flickor 11, 1,7 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Pamela Beyermann  Eskilstuna IK Triathlon  7.20*
 2  Gabriella Rombing -98  Ärla IF  7.30
 3  Louise Svensson  Flens FS  7.42
 4  Linn Lauridsen  Sköldinge IF  7.43
 5  Julia Byström  Forssa IK  9.02
       
       
 

Pojkar 11, 1,7 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  August Mollén -99  IKNF  6.25*
 2  Marcus Häggh -98  Enhörna IF  6.58
 3  Alexander Hoinard -98   KSK Friidrott  7.02
 4  Arvid Karlsson  Forssa IK  7.43
 5  Jakob Andersson  Sköldinge IF  8.51
 6  Dennis Carneling  Forssa IK  9.53
 7  Olle Hansson  Forssa IK  
       
 

Flickor 13, 2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Elin Rombing  Ärla IF  10.04*
 2  Beatrice Karlsson  KSK Friidrott  10.45
 3  Sara Eberholm -96  Flens FS  12.22
       
       
 

Pojkar 13, 2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Andreas Jansson -96  SLK Oxelösund  9.13**
 2  Oliver Olausson -97  Sköldinge IF  13.10
       
       
 

Flickor 15   2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Isabella Carlsson-Hallin -94  Mosjö FK  9.46*
 2  Jacqueline Karlsson  KSK Friidrott  14.05
       
       
 

Pojkar 15    2,5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Samuell Lundell -95  Enhörna IF  8.44*
 2  Patrik Claesson -94  Enhörna IF  8.55
 3  Michael Åkerström  Eskilstuna IK Triathlon  10.46
       
       
 

Damer  5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Alexandra Forss  Sköldinge IF  19.05*
 2  Marie Sandberg  Sköldinge IF  19.28
 3  Katarina Eriksson  Hargs BK Runners  21.18 
 4  Susanne Petterborg  Flen  25.19
 5  Carina Holgersson  Forssa IK  28.19
 6  Charlotta Lundin  AXA´s Sportklubb  34.25
       
       
 

Herrar  5 km

 
Plac Namn Förening Tid
 1  Robin Lindgren  IFK Halmstad  16.32*
 2  Simon Lundell -93  Enhörna IF  17.21
 3  Erik Norrbom -93  Turebergs FK  17.39
 4  Lars Emanuelsson  HQ Electronik  17.43
 5  Mats Lindholm  FK Studenterna  18.32
 6  Robert Malmström  Eskilstuna IK Triathlon  18.55
 7  Roger Sten  SLK Oxelösund  18.57
 8  Anders Eriksson  Sköldinge IF  19.03
 9  Michael Pettersson  Vrena IF  19.10
 10  Johan Borehall  Sköldinge IF  19.17
 11  Ronnie Eriksson  Hargs BK Runners  19.38
 12  Tommy Holgersson  Forssa IK  19.40
 13  Magnus Carneling  Forssa IK  20.15
 14  Leif Nilsson  IK Jogg.se  20.27
 15  Mats Norrbom  Turebergs FK  20.49
 16  Anders Lundin  IFK Strängnäs  20.58
 17  Mats Ernebo  Forssa IK  23.01
 18  Tim Yngesjö  Vrena IF  23.53
 19  Mikael Önnerdahl  Forssa IK  26.15
       

*=nytt banrekord
**=tangerat rekord

resultat  Sköldingevarvet 2008
resultat  Sköldingevarvet 2009