Välj sektion: Startsidan Löpning Damfotboll Herrfotboll Ungdomsfotboll Skidor Tennis

I första kolumnen står det en bokstav, och den betyder följande:

T=terränglopp,  K=kretstävling,  A=arenalopp,  S=stadslopp (asfalt)

(saknar du någon tävling i lista, lämna då gärna ditt förslag till någon i styrelsen)

 

 

 *

 Dag

 Datum

 Tävling

 Stad

 Sista
 anm.dag

 övrigt

 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------

 

2 0 0 9

 

   JULI          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 S  ons  1 juli  Hörby marknadslopp  Hörby    
 S  fre  3 juli  Byrundan  Gamleby    
 S    15 juli  Viktorialoppet  Borgholm    
 S  fre  18 juli  Kraftprovet  Trollhättan  3 juli  
 A  tis  22 juli  DN - GALAN  Stockholm    
 A  ons
 tors
 23 juli
 24 juli
 DN Galan Youth  Stockholm    
 S  lör  26 juli  Baltzar-loppet  Motala    
     juli  Forssa-stafetten ??      

 

   AUG          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 S  tis  5 aug  KK-Joggen  Katrineholm    
 K  tors  13 aug  Kretstävling 3 + mästerskap  Bie  10 aug  
 S  fre  14 aug  Oxelöloppet  Oxelösund    
 S  lör  15 aug  Midnattsloppet Stockholm  Stockholm    
 T  fre-
 sön
 21-23 aug  Vasastafetten  Sälen-Mora    
 S  ons  ? 27 aug  Söderköpings Stadslopp
( loppet var inställt år 2008 )
 Söderköping    
             

 

   SEPT          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  lör  6 sept  Nyköpingsspelen  Nyköping    
 T  lör   6 sept  Järnaloppet  Järna  29 aug  
 K  tors  10 sept  Kretstävling 4  Sköldinge  7 sept  
 T  sön  14 sept  Kurortsloppet  Bie    
 T  lör  20 sept  Tjurruset / Kalvruset  Karlstad  5 sept  
 T  sön  28 sept  Lilla Lidingöloppet  Lidingö    

 

   OKT          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 K  sön  4 okt  Kretstävling 5 + avslutning  Flen  30 sept  
 T  tors  9 okt  Tun-rundan  (ca 5km för alla)  Enstaberga  6 okt  
 T  lör  18 okt  Tjurruset / Kalvruset  Stockholm  22 sept  
 T  sön  19 okt  Höstmilen  Åby  12 okt  

 

   NOV          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 T  lör  1 nov  Kilsbergsleden  Örebro  24 okt  
 A  lör  29 nov  Julklappsspelen  Eskilstuna  21 nov  

 

   DEC          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  lör  13 dec  Stadium Invigningstävling  Norrköping  8 dec  
 A  lör
 sön
 13 dec
 14 dec
 Löplabbet Games  Sätra  7 dec  
             

 

   JAN          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  tis  6 jan  Ärlaspelen  Eskilstuna  19 dec -08  
 A  lör  10 jan  Scandic Indoor Games  Huddinge  31 dec -08  
 A  lör
 sön
 17 jan
 18 jan
 Inlagda Gurkspelen  Västerås  9 jan   
 A  lör
 sön
 24 jan
 25 jan
 Götas Ungdomsspel  Karlstad  14 jan  
 A  lör
 sön
 31 jan
 1 feb
 Norrköping Indoor Games  Norrköping  23 jan  

 

   FEBR          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  lör
 sön
 31 jan
 1 feb
 Norrköping Indoor Games   Norrköping  23 jan  
 A  sön  1 feb  I Ungdoms-DM U13 & U15
  tävlingen  är  uttagning  till
  Svealandsfinalen  14-15 mars.
 Eskilstuna  27 jan  
 A  lör  7 feb  Eskilstuna Indoor Games  Eskilstuna  30 jan  
             

 

   MARS          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  lör
 sön
 14 mars
 15 mars
 Svealandsfinal  U13 & U14  Eskilstuna  kval 1 feb.  
 A  lör  28 mars  Vintersportspelen  Nyköping  24 mars  
             

 

   APRIL          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  lör
 sön
 5 apr
 6 apr
 Marsspelen  Örebro  28 mars  
 A  fre
(lång)
 10 apr  MunktellArenans U-spel  Eskilstuna  1 april  
 T  mån
(annan)
 13 apr  Påsksmällen  Enhörna  ? 3 april  
 T  mån  20 apr  DM & UDM  (kortbana)  Flen  15 april  
             

 

   MAJ          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 T  fre  1 maj  Nya Sköldingevarvet  Sköldinge  22 april  
 
 K  tors  7 maj  Kretstävling 1  Flen  4 maj  
 S  lör  9 maj  Kumla Stadslopp  Kumla  5 maj  
 S  lör  10 maj  Näshulta-milen  Näshult  2 maj  
 S  lör  17 maj  GöteborgsVarvet  Göteborg  "31 mars"  
 S  sön  18 maj  Lilla GöteborgsVarvet  Göteborg  31 mars  
 T  sön  18 maj  Harpsundsloppet  Mellösa  15 maj  
 S  tors  21 maj  Oppebylöpet  Nyköping  15 maj*   
 S  tors  28 maj  Vår-Ruset  Norrköping  ?  
 T  sön  1 juni  Stockholm Minimarathon  Stockholm  12 maj*  
             


   JUNI          
 ----  --------  -----------  -----------------------------------------  --------------  -------------  --------
 A  tis  3 juni  MAI - GALAN  Malmö    
 K  tors  4 juni  Kretstävling 2  Sköldinge  1 juni  
 T  fre  6 juni  Konst På Hög-loppet  Kumla    
 S  fre  12 juni  Violloppet  Flen  5 juni*  
 S  fre  26 juni  Trosa stadslopp  Trosa  1 juni*